Asimo

29. února 2008 v 13:46 | ktulachova
Asimo, Špidlův známý

Firma Honda se rozhodla, že to jen tak nenechá. Pro proslulého výrobce motocyklů a automobilů sice není robotika jeho nejsilnější káva, ale Asimo (Advanced Step in Innovative Mobility) nás všechny dokázal přesvědčit, když při setkání s tehdejším premiérem Špidlou dokázal působit živěji než on.

Honda na systému pracovala dávno předtím - přesněji řečeno od roku 1986, kdy vznikali roboti experimentální řady "E", na nichž vývojáři studovali nejdůležitější rysy, které roboti potřebují: totiž udržení rovnováhy a principy plynulé chůze.

Výsledkem byl v roce 1993 první model prototypové řady "P". Modely P2 (180cm, 210kg) a především P3 (160cm, 180kg) se již designem podobaly svému mladšímu bráškovi Asimovi, který byl dokončen v listopadu 2000. Asimo je kompaktnější (měří 120cm a váží 52kg), zvládá více úkonů a především plynulou chůzi (rychlostí 1,6 km/h) i s otáčením, zatímco starší modely se musely vždy při změně směru zastavit. Kromě toho rozeznává hlasy, obličeje, gesta a prý až třicet příkazů. Hondě šlo především o dokonalé zvládnutí pohybu, ale do budoucnosti prý počítá s jeho použitím i v domácnostech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama